×

warsztaty online, które zmienią Twoje życie na lepsze
Zaloguj
0

Brak produktów w koszyku.

Cytat: Marlene Dietrich - Jedna nadzieja daje więcej siły…
Jedna nadzieja daje więcej siły niż dziesięć wspomnień.
Marlene Dietrich

Nadzieja na przyszłość aktywuje, dając siłę do działania. Wspomnienia, choć ważne, rzadko generują taką energię i poczucie sprawczości.

Cytat Marlene Dietrich, że „Jedna nadzieja daje więcej siły niż dziesięć wspomnień”, wskazuje na fundamentalne różnice w dynamice psychicznej między perspektywą przyszłości a perspektywą przeszłości. Psychologicznie, nadzieja jest silnikiem motywacyjnym, opartym na oczekiwaniu pozytywnych przyszłych zdarzeń i wewnętrznym przekonaniu o zdolności do ich osiągnięcia. To przejaw proaktywności, ukierunkowania na cel i adaptacji. W obliczu trudności, nadzieja dostarcza energii do działania, do poszukiwania rozwiązań, do przewartościowania i do wytrwania. Jest to mechanizm obronny i adaptacyjny, który pozwala nam mierzyć się z niepewnością.

Ranisz siebie, bo chronisz
wewnętrzne dziecko?

wróbelek

W świecie, który każe Ci być kimś, odważ się być sobą.

Wspomnienia, z drugiej strony, choć stanowią fundament naszej tożsamości i dostarczają ważnych lekcji, są zazwyczaj reaktywne. Nawet te pozytywne mogą prowadzić do nostalgii, marazmu lub, w przypadku wspomnień traumatycznych, do paraliżu. Wspomnienia, szczególnie te powiązane z żalem czy stratą, mogą stać się kotwicą, która hamuje rozwój i uniemożliwia spojrzenie w przód. Owszem, możemy czerpać z nich mądrość, ale ich siła rzadko dorównuje sile nadziei w kontekście generowania impulsów do zmiany i konstruktywnego działania. Nadzieja, jako emocja zorientowana na przyszłość, aktywuje obszary mózgu związane z planowaniem i nagrodą, dając konkretny impuls do pokonywania przeszkód. Wspomnienia, choć mogą być miłe, zazwyczaj nie generują tego samego poziomu energii ani poczucia sprawczości. Dietrich w subtelny sposób podkreśla tu fundamentalną rolę wizji przyszłości, nawet jednej, w kształtowaniu naszej teraźniejszości i dawaniu sensu życiu, w przeciwieństwie do polegania na samej przeszłości, która, choć bogata, ma ograniczoną moc napędową. Jest to wyraz egzystencjalistycznego poglądu, że jesteśmy zawsze w procesie stawania się, a nie tylko sumą naszych doświadczeń.